Łańcuch Dostaw to bardzo ściśle powiązane ze sobą procesy, niedopracowanie jednego w sposób kaskadowy wpływa na kolejne powodując zakłócenia i nadmierne koszty. Ciągła praca nad dostosowywaniem i poprawą efektywności Łańcucha Dostaw zapewniaja jego bezpieczeństwo. Jest to szczególnie istotne w obecnych niepewnych czasach.
Sourcing - Dostawcy powinni tworzyć z nami naczynie połączone, to my jesteśmy klientem ważne by nadawać rytm tej relacji, ale rówież słuchać głosu dostawcy, bo często jest on kopalnią wiedzy, która może nam pomóc w naszym biznesie.
W komunikacji z dostawcami niezwykle istotna jest kultura w jakiej pracujemy inaczej negocjuje się z firmą niemiecką a inaczej z wietnamską. Bardzo często problemy z dostawcami biorą się z niewłaściwej komunikacji lub jej braku. Czy wyniki dostawców są opomiarowane i prawidłowo mierzone? Czy dostawca ma świadomość jakie są nasze oczekiwania włącznie z dokumentacją techniczną? Czy dokonujemy z dostawcami strategicznymi cykliczne warsztaty, na których możemy wymienić się sugestiami co do możliwych oszczędności od opakowań w jakich dostarczane są do nas ich materiały, poprzez zmianę specyfikacji czy technologii wytworzenia? Jest wiele możliwości skorzystania z synergii dostawca-klient, same obniżanie cen często prowadzi do obniżenia rangi klienta u dostawcy a w rezultacie do wymiernych strat z koniecznością wdrażania kolejnego dostawcy włącznie.
Sourcing jest bardzo blisko powiązany z procesami w Łańcuchu Dostaw jak na przykład z zaopatrzeniem czy sprzedażą. Ważnym stykiem procesu jest również współpraca z działem rozwoju. Dostawcy powinni uczestniczyć w najwcześniejszych etapach wdrażania nowych wyrobów.
Forecastowanie - to początek Łańcucha Dostaw, firmy często zaniedbują ten element podczas gdy to właśnie w tym miejscu powstaje wsad, który wyznacza zasadnicze parametry reszty następujących po sobie procesów. Błąd w tym miejscu jest transmitowany dalej a im później zostanie zidentyfikowany tym większe firma poniesie konsekwencje. Załadowanie do systemu MRP błędnego forecastu to nadmierne zakupy, źle dobrane capacity produkcyjne, zbędne koszty transportu, dodatkowe koszty magazynowania itd. Do forecastowania może służyć wiele narzędzi od eksperckiej oceny demandu aż do wyspecjalizowanych algorytmów biorących pod uwagę wiele czynników jak historyczna sprzedaż, strategie firmy dotyczące zwiększania lub zmniejszania udziału na rynku dla wybranych produktów kończąc na prognozie pogody, która jest krytyczna dla np. napoi czy branży rowerowej.
Planowanie Produkcji - wiele błędów decyzyjnych powstaje na tym etapie ŁD, bardzo często planiści produkcji nie mając pełnej świadomości dotyczącej konsekwencji ruchów które są dokonywane na zleceniach produkcyjnych dokonują spustoszenia w gospodarce materiałowej. Zintegrowany system MRP dokonuje przeliczeń zapotrzebowań na materiały w oparciu o zlecenia produkcyjne i planowane oraz podpięte do tych zleceń BOMy (listy materiałowe) generując zapotrzebowania na materiały. W przypadku gdy np. planista przesuwa w czasie zlecenia system dokonuje zmiany zapotrzebowań i proponuje przesunięcie zakupów. Dział zaopatrzenia nie mając wyboru przesuwa konkretne dostawy, w przypadku niewłaściwego zaplanowania zleceń produkcyjnych powstaje nadwyżka materiałów - zbędny zapas, za który trzeba zapłacić dostawcom. Jest wiele innych zagrożeń, które mogą powstać na tym etapie a maja kolosalne przełożenie na sferze finansowej firmy.
Zaopatrzenie - Na tym etapie dokonywane są decyzje dotyczące konkretnych dostaw materiałów, w szczególności ilości oraz środków transportu, często na skutek niewłaściwych informacji lub zmieniających się w niekontrolowany sposób priorytetów dochodzi do nadmiernego powiększania zapasów. Najczęściej zaopatrzeniowcy koncentrują się na dostarczeniu materiałów zgodnie z planem produkcji, gdy ten się zmienia uruchomione dostawy stają się zbędne. Konieczne jest wypracowanie metod dzięki którym zaopatrzeniowcy będą czuli odpowiedzialność za materiały w ich grupach. Kluczowym wskaźnikiem jest tutaj rotacja materiałów. Redukcja zapasów aż do poziomu optymalnego jest nieodłącznym podprocesem Zaopatrzenia.
Logistyka wewnętrzna - jej podstawowym zadaniem jest dostarczenie na określone miejsce materiałów potrzebnych w procesie produkcyjnym, prawidłowo zaprojektowane przepływy, drogi, pola odkładcze są niezbędne dla zachowania zasad BHP, bezkolizyjności przepływów oraz niezakłócania fazy produkcji. Często w firmach obserwuje się źle skonfigurowane miejsca odkładacze, materiału jest zbyt dużo, jest on źle opisany, trudny do odnalezienia i zidentyfikowania.
Magazynowanie - materiał przed wydaniem na produkcję oraz gotowe wyroby muszą być w odpowiedni sposób przechowywane. Standardowy system WMS z możliwością przypisania pól lub miejsc paletowych za pomocą binów to podstawa sprawnie funkcjonującego magazynu. Z czysto finansowego punktu widzenia firmy magazyn powinien być jak najmniejszy, z punktu widzenia Łańcucha Dostaw konieczna jest analiza ryzyk i wyznaczenie sensownego poziomu zapasów dla każdego indeksu. Ostateczny poziom zapasów to kompromis finansowo-logistyczny. Istotne jest posiadanie narzędzi do elastycznego dostosowywania tych poziomów biorąc pod uwagę sezonowość, fazy życia produktów, ryzyka geopolityczne i wiele innych. W firmach częstym obrazem jest długie zaleganie pewnych towarów przy deficytach innych. W procesie Łańcucha Dostaw nie traktujemy magazynu jako osobnego bytu, lecz tymczasowe miejsce składowania materiałów i wyrobów gotowych ze ściśle sparametryzowanymi wielkościami zapasów. Należy dążyć do jak najpóźniejszej dostawy materiałów przy jak najszybszej wysyłce wyrobów gotowych. Aby odciążyć finansowo i przestrzennie magazyn oprócz określenia parametrów zapasów należy dążyć do przenoszenia dostawców jak najbliżej fabryki lub/i posiadania przez dostawców magazynów konsygnacyjnych z których tuż przed rozpoczęciem produkcji materiał będzie pobierany przenosząc prawo własności z dostawcy na klienta.
Obsługa Klienta - To jak postrzega nas klient zależy w dużej mierze od styku klient/firma to w tym procesie należy wynegocjować z klientem jak najlepsze warunki odbioru naszego towaru. Często przyspieszenie albo opóźnienie o kilka dni odbiorów przyczynia się do zasadniczych oszczędności lub zwiększenia zysków firmy. Należy zważyć możliwości firmy, jej korzyść na szali z potrzebami klienta i uzyskać satysfakcjonujący obydwie strony termin odbioru. Częstym zjawiskiem jest opóźniona informacja przekazywana wzdłuż Łańcucha Dostaw odnośnie realnych potrzeb klienta oraz późniejsze "stawanie na głowie" aby dowieźć obiecany termin owocujące zbędnymi kosztami jak przesyłki lotnicze, nadgodziny, zakupy materiałów po zwiększonych cenach itd.
Efektywność
Poprawa efektywności Łańcucha Dostaw to nieustanny proces, zmieniające się uwarunkowania zewnętrzne nawet przy dopracowanych procesach wewnętrznych wymuszają ciągłe zmiany jego parametrów.
Bezpieczeństwo
Bezpieczeństwo Łańcucha Dostaw jest zapewnione poprzez zsynchronizowanie procesów wewnętrznych oraz stałe śledzenie sygnałów zewnętrznych.
Zarządzanie Łańcuchem Dostaw
Zarządzanie Łańcuchem Dostaw to w gruncie rzeczy ustalanie pola kompromisu pomiędzy uczestniczącymi w nim procesami. Nowoczesne chcące odnosić sukcesy przedsiębiorstwo jest zmuszone do stałego podnoszenia kompetencji pracowników ŁD.