Systemy IT do wspomagania Łańcucha Dostaw mają za zadanie wspierać podejmowanie decyzji na wszystkich poziomach procesu. Nie jest łatwym zadaniem odpowiednie wdrożenie systemu „z półki” a jeszcze trudniejsze jest jego dostosowanie do specyfiki firmy. Do tego dochodzi późniejsza konieczność dokonywania aktualizacji, szkolenia pracowników i utrzymania wysokiej kultury wprowadzania danych. Niestety częstym zjawiskiem jest omijanie systemu i tzw. praca „na pamięć” lub generowanie bajpasów w postaci innych programów. Z biegiem czasu pracownicy przestają ufać systemowi i interpretować dane w nim zawarte na swój sposób.
Zamawianie materiału „na pamięć” bo zawsze tyle kupowałem, nierespektowanie zasad przydziału lokalizacji magazynowych i wiele innych tego typu patologii powoduje generowanie błędów, nadmiernych buforów materiałowych, brak prawidłowego przepływu informacji i wile innych ogromnych problemów często kończących się wielomilionowymi stratami.
Jest wiele systemów na rynku, które nie dość dobrze wspomagają cały proces ŁD, jeżeli do tego dodamy jeszcze błędy ludzkie i niską kulturę pracy powstaje ogromny problem.
Obecnie do zarządzania Łańcuchem Dostaw coraz częściej wykorzystywana jest Platforma low code, która może być dowolnie konfigurowana w zależności od potrzeb przedsiębiorstwa. Do raportowania i symulowania wskaźników mierzących efektywność ŁD firmy często stosują narzędzia Business Intelligence.
Zweryfikowanie jakości posiadanego systemu oraz stopnia jego wykorzystania to kluczowy element Audytu oraz późniejszego planu poprawy funkcjonowania ŁD.
Kontakt ze mną